Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

Azmetmek, çalışmak, daha çok çalışmak...

Yunus İmga

Bir hedefin olması ve hayal etmek, azmetmek ve çabalamak için kuşkusuz en büyük motivasyon. Yunus, çok küçük yaşlarda oyuncu olmayı kafasına koymuş, çok istediği Drama ve Oyunculuk bölümüne girebilmek için sınavlardan aldığı redlere karşın 3 yıl yılmadan çalışmış ve sonunda amacına ulaşmayı başarmış. Şimdi ise geçirdiği 3 yıl için 'her kaybettiğim sınav bir avantajdı' diyor. 

Drama ve Oyunculuk bölümünde okuyorsunuz. Tiyatroya olan ilginiz ne zaman ve nasıl başladı?

Çocukluğumdan beri izlenmek durumu beni hep mutlu etmiştir. Zamanla bu durum okul piyeslerine çıkmamı sağladı. Daha sonrasında amatör tiyatro yapmaya başladım. Sonrasında bu işi profesyonel olarak yapma isteğiyle birlikte amatör olarak tiyatro yapmayı bırakıp yoğun bir eğitim sürecine girdim.

Yetenek sınavlarını kazanabilmek için 3 yıl boyunca azimle çalıştınız. Bu 3 yıllık hazırlık döneminde hiç pes etmek istediğiniz anlar olmadı mı? Motivasyonunuzu nasıl yüksek tuttunuz?

Aldığım eğitim sürecinde hocalarımın olumlu yahut olumsuz bütün eleştirilerine cevabım 'hep daha çok çalışacağım' olmuştur. İyi bir oyuncu olmanın yolu her zaman çok çalışmaktan geçer. Bunu bütün hocalarım, oyunculuğunu kanıtlamış bir sürü aktör kabul eder. Ben de iyi bir oyuncu olabilmek için çok çalıştım, hala da çalışmaktayım ve de gelecekte de çalışmaya devam edeceğim. Kendimi hep bu şekilde motive ettim. Eğitim ve sınav süreçlerinde çokça pes etme anları yaşadım. Gerek eğitim sürecinde takıldığım, zorlandığım anlarda gerek ise başarısızlıkla sonuçlanan sınavlarda. Bu anlarda kendime hep şu soruyu sordum “Ben ne yapmak istiyorum?” Bu sorunun cevabı bu yılma anlarında yardımıma koştu. Okul kazanmak çok güzel bir his ama kaybetmenin verdiği acıyı tatmak insana çok şey öğretiyor. Yani kaybettiğim her sınavı bir avantaj bir deneyim olarak düşünmüştüm.

Yetenek sınavlarına nasıl hazırlandınız? 

Yetenek sınavları için bir kursa gitmedim. Gittiğim birçok kurs vardı ama burada oyunculuk üzerine eğitim aldım. Umut Tanyolu, sağ olsun her zaman desteğini göstermiştir, bizzat kendisi sınavlara hazırladı.

Karşınıza yetenek hazırlanan biri geldi ve sordu: Jüriyi etkilemenin formülü nedir?

Samimi olmak. Bu sene iki kişiyi yetenek sınavlarına hazırladığımda ilk olarak şu soruyu sormuştum: 'Sizi neden okula alsınlar? Neden sizi oyuncu yapsınlar?' Bu sorunun tek bir cevabı var: kendin olmak…


Tiyatro bölümünde dersler nasıl geçiyor? 

Oldukça yoğun ve keyifli geçiyor. Mesela Kültürel Düşünce Tarihi adlı bir dersimiz var. Derse insanoğlunun sorduğu ilk sorular ile başladık 'Ben kimim?, Ben buraya nereden geldim?' yani demem o ki düşüncenin başlangıcından insanların toplu biçiminde yaşamasına, tek tanrılı dinlerin insanların hayatında girişine, karanlık çağa, devrimlere uzanan düşünce değişimlerini işledik. Çünkü düşünce değişimi ile başlar değişim. Oyunculuk derslerinin yanında beden esnekliği, dans, eskirim, şarkı gibi dersler görüyoruz. Velhasıl, okulda bir Hukuk öğrencisi kadar okuyup bir Tıp öğrencisi kadar uygulama yapıyoruz. Bütün bu derslerin birleşiminde iyi bir oyuncu olabilecek potansiyel çıkıyor ortaya. Oyunculukta her an her şeyi oynayabilme ihtimali var. Bu yüzden bir oyuncunun gerek kültürel birikimi gerekse bedensel esnekliği ve kondisyonu her an hazır olmalıdır. Okul da bizi buna hazırlıyor.

Dersler bizlere iyi bir oyuncu olabilmek için izleyeceğimiz yol haritasını gösteriyor. O yolu yürümek, koşmak ya da yarım yamalak yürümek bizlerin elinde olan bir şey.

Türkiye’de genelde dışarıdan toz pembe yansıtılan bir imajı var oyunculuk dünyasının. Ama anlattıklarınıza baktığımızda aslında emek isteyen zorlu bir yol. Oyuncu olmak isteyenlere hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

İlk başta bu mesleği gerçekten isteyip istemediklerini sormaları gerek kendilerine. Eğer bunu meslek edinmek isterlerse hayatlarında en önemli noktaya koymalarını tavsiye ederim. Çok çalışın. Burada çalışmaktan kastım sürekli tirat çalışmak değil. Hayatlarının her alanında konuşurken, yemek yerken, sohbet ederken etrafını ve özelikle de kendilerini, kendi tepkilerini gözlemlemeleridir.

En Son Köşe Yazıları

Üniversite Adayları için Kritik Süreç Başladı 3.8.2018 - Dr. Görkem İldaş

Hastanesiz Tıp Eğitimi Olmaz! 31.7.2018 - Prof. Dr. İbrahim Tuncay

Mutluluğun Sırrı Fark Oluşturmak 31.7.2018 - Prof. Dr. Adnan Yüksel

Sınav Sonuç Değil Başlangıçtır 23.7.2018 - Nevra Öztorun Coşkun & Serkan Savaş

Üniversite Kapısında Tercih Zamanı 23.7.2018 - Erdem Çıplak

PAYLAŞ