Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

Finlandiya'da Yüksek Lisans

Gizem Akman

Eğitim sistemi ile dünyada bir numara olarak gösterilen bir ülke Finlandiya. Peki Finlandiya'da öğrencilik hayatı nasıl? Yüksek lisans yapmayı düşünenler başvurularında nelere dikkat etmeli? Soğuk ile mücadelenin yolları neler? Hepsi röportajda!

Finlandiya’da yüksek lisans eğitim almaya nasıl karar verdin? Neden Finlandiya’yı tercih ettin?

Lisedeyken okuduğum bir makale üzerine kriptografi ile ilgilenmeye karar verdim. Bunun için üniversitede Matematik okudum. Mezun olduktan sonra da Teorik Matematik yerine Kriptografi alanına yoğunlaşmak istedim. Ayrıca, üniversite eğitimim sırasında ERASMUS değişim programı ile İsveç, Stockholm’e gitmiştim. Kuzey ülkelerini çok sevmiştim ve burada yaşamak istedim. Bu iki isteğimi birleştirecek bir şans elime geçti. İnternet araştırması sayesinde Finlandiya’nın Turku şehrinde “Cryptography and Data Security” adında bir yüksek lisans programı olduğunu ve Matematik olarak sadece Kriptografi eğitimi verildiğini öğrendim. Bunun yanı sıra Bilgisayar Bilimi ile de ilgili derslerin olması ilgimi çekti. 

Üniversiteye başvuru ve kabul süreci nasıl gelişti? 

Üniversitelerin internet sayfaları yapılması gereken bütün adımları açıklıyor, bu açıdan bana çok yardımcı oldu. Başvuru için not döküm belgesi, İngilizce yeterlilik sınavı sonuç belgesi (ben TOEFL verdim), “statement of purpose” (niyet mektubu) hazırladım ve başvuru formu doldurdum. Finlandiya’da başvurular doğrudan okullara yapılmıyor. Finlandiya’da okumak isteyen herkesin başvurusunu ilettiği tek bir merkez var. Bu merkeze önce internet üzerinden başvuru ücreti yatırılıyor ve gerekli belgeler yükleniyor. Bu belgelerin orijinalleri posta ile gönderiliyor. Başvurunun geçerliliği ancak belgelerin orijinalliği kontrol edildikten sonra onaylanıyor ve gerekli üniversitelere gönderiliyor. Başvurular üniversitedeki komite tarafından değerlendiriliyor ve önceden belirlenen tarihte öğrencilere değerlendirme sonuçları bildiriliyor. Kabul edilen öğrenciler e-mail ve posta ile bilgilendiriliyor, kabul edilmeyenlere sadece posta gidiyor. Yüksek lisans başvurusu için hocalarla veya okuldan birileriyle görüşmeye gerek yok. Bunun dışında, benim başvurduğum yıl hiçbir üniversitenin eğitim ücreti yoktu. Fakat önümüzdeki yıldan itibaren AB üyesi olmayan ülkelerden gelen öğrencilerden eğitim ücreti alınacak. Bununla ilgili başvuru esnasında ek olarak bir şey yapılacak mı veya burs olanağı sağlanacak mı, maalesef pek bir bilgim yok.

Finlandiya’da öğrencilik hayatı nasıl? Artılarını ve eksilerini sırala desek ne dersin?

Kendi adıma konuşacak olursam öğrencilik hayatı burada daha güzel. Ben üniversiteyi Bilkent’te okudum ve bütün sene boyunca ödev, sınav, quiz açısından çok yoğun oluyorduk. Dönemde ortalama 6 ders olunca oldukça zor bir süreç yaşıyorduk. Fakat Finlandiya’da her dönemde iki tane periyot var. Her ders genellikle 1 periyot sürüyor ve her periyotta 2-3 ders alıyoruz. Hem her ders kısa ve yoğun işlenmiş oluyor hem de tek seferde az sayıda dersle ilgilenmemiz gerekiyor. Benim düşüncem, bu sistemin daha verimli ve öğrenciyi sıkmayan bir şekilde olduğu yönünde. Sınavı olan dersler için final sınavına 3 kere girme hakkı tanınıyor. Öğrenciler not yükseltmek için istedikleri kadar sınava girebiliyorlar, bu sınavlardan alınan en yüksek puan final notu oluyor. Sınavı olmayan derslerde de haftalık olarak yazılar yazılıyor (weekly journal), dönem sonunda bunların birleştirilmesi ve düzenlenmesiyle final notu için değerlendiriliyor.

İklimi yüzünden alışılması zor olabilir Finlandiya. Kış zamanı aydınlık süresi 5-6 saate kadar kısalıyor ki ben güneyde yaşadığım için aydınlık süresi Finlandiya’nın diğer şehirlerine göre daha uzun. Kar yağdığı zaman birkaç ay yerden kalkmıyor. Ama bana ilginç gelen ve aynı zamanda hoşuma giden bir durum da kar yağışının hayatı tamamen sekteye uğratmaması. İnsanlar arabalarını ve bisikletlerini kullanmaya devam edebiliyorlar. 

Finlandiya öğrenciler için ekonomik olarak biraz sıkıntılı bir ülke. Finlandiya, zaten eğitimi ücretsiz olduğu için ekstra burs vermiyor. (Eğitimin ücretli hale gelmesinin sonucunda bir değişiklik olur mu bilmiyorum). Türkiye’den de Finlandiya’da eğitim için hiçbir yerden maalesef burs bulamadım. Ailemin katkılarıyla hayatımı sürdürüyorum burada. Bunun yanı sıra, liman şehri olan Turku’da Stockholm’e gidip gelen gemilerde çalışmak öğrenciler arasında yaygın bir iş. Onun dışında, günlük harcamalar Türkiye’yle karşılaştırıldığında genel olarak daha pahalı.

Finlandiya’da ulaşım açısından bisiklet önemli bir yere sahip. Her yaştan insan bisikletle ulaşımını sağlayabiliyor. Turku’da toplu ulaşım olarak sadece otobüs var ve bu da yeterli oluyor. Aylık ulaşım kartı öğrenciler için normal kartlara oranla daha uygun fiyata sahip.

Finlandiya’nın insanları biraz daha içine kapalı, özellikle Türkiye’yle karşılaştırıldığında. İşinize karışmayı sevmeseler de yardım istediğiniz takdirde ellerinden geleni fazlasıyla yapıyorlar.

Finlandiya’daki hayata uyum sürecinde seni en çok ne zorladı?

Liseden beri yatılı okuyor olmamın verdiği bir avantajla sanırım, Finlandiya’da yaşamaya alışmakta çok fazla sıkıntı yaşamadım. Ama yine de beni en çok zorlayan şey, Finlandiya’da üşürken Türkiye’de havanın güzel olduğunu bilmek. Ayrıca, ilk geldiğim andan beri sabah dersine giderken hava aydınlık olmasına rağmen günler kısaldıkça sabah dersine karanlıkta gitmek oldukça moralimi bozuyordu. Fakat ikinci dönemde günler bu sefer uzamaya başlayınca moralim yerine geldi. =)


Bir günün nasıl geçiyor? 

Hafta içi dersimin saatine göre kalkıp hazırlanıyorum. Otobüsle okula gidiyorum. Dersler genelde 45’er dakikalık 2 bölümden oluşuyor. Bazı derslerde ara veriliyor, bazıları ise blok ders şeklinde işleniyor. Belirli bir öğle arası saati olmadığı için boş bulduğumuz vakitlerde yemeğe gidiyoruz. Kampüste birden fazla yerde kafeterya olması yoğunluğu azaltıyor. Dersler bittikten sonra bazen arkadaşlarımla beraber zaman geçiriyoruz, çay kahve içip sohbet ediyoruz. Ardından yemeğimi hazırlayıp, ders çalışmaya başlıyorum. Hafta sonu da bazen dinlenerek ve çalışarak geçiyor. Hava güzel olursa dışarı dolaşmaya, etrafı görmeye çıkıyoruz. Cuma veya cumartesi akşamları arkadaşlarla dışarı çıkarıyoruz.

Kriptoloji ve Bilgi Güvenliği bölümünde yüksek lisans yapıyorsun. Bölüm hakkında kısaca bilgi verebilir misin? Sen bu bölümde okumaya nasıl karar verdin?

Yukarıda da belirttiğim gibi Kriptografi okumak her zaman aklımda olan bir şeydi. Bunun için Matematik bölümünde okudum. Üniversite hayatım boyunca Uygulamalı Matematiğe Teorik Matematikten daha yakın olduğumu ve Bilgisayar Programcılığının da hoşuma gittiği dikkatimi çekti. Genelde üniversitelerde –yurtdışı da dahil- Matematik alanında yüksek lisans yaparken o üniversitedeki hocalar hangi alanda çalışıyorsa o alanda çalışıyorsun, eğer şansın varsa 1-2 ders Kriptografi dersi alabiliyorsun. Turku Üniversitesi dışında sadece Kriptografi eğitimi veren üniversite var mı bilmiyorum.

Kriptoloji ve Bilgi Güvenliği programı (Information Security and Cryptography), iki alt daldan oluşuyor. Bunlar, Kriptografi ve Data Güvenliği (Cryptography and Data Security) ile Ağ Güvenliği (Network Security). İlki matematik ağırlıklı bir eğitim sunarken diğeri Bilgi Teknolojileri ve Bilgisayar Bilimi okuyan öğrencilere hitap eden bir eğitim sağlıyor. Her öğrenci kendi dalındaki derslere yoğunlaşırken diğer daldan belli ölçüde ders de almak zorunda yüksek lisans programını tamamlayabilmek için. Her programa özel tamamlanması gereken kredi miktarı ve bu kredilerin nasıl paylaştırılması gerektiren bir program var. Bu program takip edildiği takdirde öğrenci rahatlıkla istediği dersleri seçip sorun olmadan da mezun olabilir.

Yüksek lisans sonrası ne yapmayı planlıyorsun? Finlandiya’da kalmayı düşünür müsün?

Yüksek lisansımı tamamladıktan sonra Finlandiya’da kalmayı düşünüyorum. Şimdilik doktora yapma planım var. Şu an çalıştığım alanda Finlandiya oldukça gelişmiş durumda ve araştırmalar da devam ediyor sürekli. Fırsatım olduğu sürece bu ülkenin olanaklarından yararlanmak istiyorum.

Finlandiya’da eğitim almayı düşünenlere neler önerirsin?

Öncelikle söyleyeceğim şey, Finlandiya veya başka bir ülkede eğitim almayı düşünen herkes için geçerli. O da, yönelmek istedikleri alanı dikkatlice seçmeleri ve o alanda çalışmayı hedeflemeleri. Bunu söylemekteki sebebim insanın evinde uzakta yaşaması, alışkanlıklarından uzaklaşması her zaman zordur. Elbette bu zorluklar herkes için farklı biçimde ortaya çıkar. Her türlü zorluğun üstesinden gelmenin en etkili yolu, kendini hedefine adamak ve yaptığın işten kendini tatmin edebilmektir bence.

Finlandiya özelinde konuşmam gerekirse bu ülkenin güzelliklerinin yanında sıkıntıları da var. Ben burada sıkıntılardan bahsedeyim. Çünkü güzel şeyler her zaman insana kar kalır, fakat sıkıntılar da pişmanlık yaratabilir. Öncelikle, kış yaklaştıkça kısalan gündüz ve soğuk hava insanı zorlayan şeylerin başında geliyor. Sabah 10’da aydınlanıp, öğleden sonra 3’te kararan havayla Türkiye’deki alışılmış hayatın dışına çıkıyor. Türkiye’nin genelinde farklı iklimlerin olması nedeniyle pek genelleme yapamam ama en azından ılıman kesimlerde yaşamaya alışık insanlar için kışın -20’lerde olan soğuk zorlayabilir. Bunların haricinde, Finliler Türkler gibi dışadönük olmasalar da yardımsever ve içten davranan insanlar. Benim hoşuma gitse de başkası tarafından yadırganabilecek bir özellik olabilir. En büyük sıkıntılardan biri ise burs olanaklarının kısıtlı olması. Türkiye’den bulunabilecek burs ya da gelir kaynağı olmadığı için ailenin desteğinin olması çok önemli. Öğrenciler buraya geldiklerinde geçici veya part time işlerde çalışabilse de oturma iznine başvurmak için hesaplarında toplu para bulundurmaları gerekiyor.

Sorularımızı yanıtladığın için teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz Gizem.

2009 yılında TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL)’nden mezun olduktan sonra 2009-2010 eğitim yılını AFS değişim programı aracılığıyla Belçika’da geçirdim. Döndükten sonra Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü’ne başladım. 2014 yılının ilk altı ayında ERASMUS değişim programıyla Stockholm Üniversitesi’nde eğitim gördüm. Bilkent Üniversitesi’nden 2015’te mezun oldum. 2015 yılının sonbahar döneminde Finlandiya’daki Turku Üniversitesi’nde ‘Kriptografi ve Bilgi Güvenliği’ alanında yüksek lisansa başladım ve halen daha eğitimimi sürdürmekteyim.

En Son Köşe Yazıları

Üniversite Adayları için Kritik Süreç Başladı 3.8.2018 - Dr. Görkem İldaş

Hastanesiz Tıp Eğitimi Olmaz! 31.7.2018 - Prof. Dr. İbrahim Tuncay

Mutluluğun Sırrı Fark Oluşturmak 31.7.2018 - Prof. Dr. Adnan Yüksel

Sınav Sonuç Değil Başlangıçtır 23.7.2018 - Nevra Öztorun Coşkun & Serkan Savaş

Üniversite Kapısında Tercih Zamanı 23.7.2018 - Erdem Çıplak

PAYLAŞ