Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ALACAK ADAYLARA ÖNEMLİ TAVSİYELER

Prof. Marcus Graf - Prof. Dr. Metin Balay

Eğitim gündeminin değerlendirildiği “Yolun Başındayken” programında Dr. Görkem İldaş, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm BaşkanıProf. Dr. Marcus Graf ve Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Bölümü Başkanı Prof. Dr. Metin Balay’ı ağırladı. Programda pandeminin kültür sanat alanına etkileri  masaya yatırılırken, güzel sanatlar eğitimi almak isteyen gençlere önemli tavsiyeler aktarıldı. Güzel sanatlar eğitimi almak isteyen adaylar kendilerine nasıl bir yol çizmeli? Özel yetenek sınavları bu yıl nasıl gerçekleştirilecek? Sanata gönül veren adaylara rehberlik edecek üniversiteler ders içeriklerini güncel sanata göre nasıl şekillendiriyor?


“SANAT OLMADAN DİĞER EĞİTİMLER YARIM KALIR”
Prof. Dr. Marcus Graf, tüm dünyayı derinden sarsan pandemi sürecinde sanatın öneminin daha net anlaşıldığını dile getirdi. “Sanat eğitimi olmadan diğer eğitimler yarım kalır” yorumunu yapan Graf, bu dönemde sanat üretiminin sekteye uğramadığını belirterek, sanatçıların yaratıcılık konusunda topluma örnek olduklarını ifade etti.


“YETENEK ÖNEMLİ AMA DAHA FAZLASI BU İŞ İÇİN EMEK HARCAMAKTIR”
Prof. Dr. Balay ise analitik ve eleştirel bakışın önemine atıfta bulundu. Eleştirel bakış olmadan yaratıcılığın mümkün olmadığını dile getiren Balay, güzel sanatlar eğitimi almak isteyen adaylara şöyle seslendi: “Hayatın içinde ve hayata sahip çıkan bir duruş gerekiyor. Yetenek çok önemli ama daha fazlası bu iş için emek harcamaktır. Çünkü sanat bir yolculuk; o yolda bulunmayı talep etmek ve bundan haz duymak gerekir”


“DİJİTAL SINAVI TAMAMEN KALDIRDIK”
Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nün, Türkiye’de pandemi sürecinde yüz yüze oyunculuk eğitimini sürdüren tek kurum olduğunu hatırlatan Balay söz konusu eğitimin dünya genelinde de bu yaklaşımla gerçekleştirildiğini dile getirdi. Balay, bu yıl dijital sınavların tamamen kaldırıldığını vurgulayarak, tüm sınavların yüz yüze yapılacağını aktardı.


SANAT VE KÜLTÜR YÖNETİMİ BÖLÜMÜ
Prof. Dr. Marcus Graf ise Güzel Sanatlar Fakültesi’nde ‘Kültür Sanat Yönetimi’ni seçecek adaylara seslendi. Sanat kurumlarında çalışmak isteyen yaratıcı ve farklı düşüncelere açık herkesin bu bölümü tercih edebileceğini söyleyen Graf, mezunların kültür-sanat alanındaki tüm kurumlarda çalışabildiğini belirtti. Pandemiden sanat galerilerinin, tiyatro ve müzelerin olumsuz yönde etkilendiğini hatırlatan Graf, bu bölümün kriz yönetimi konusunda kritik bir rolüstlendiğinin altını çizdi. Dijitale taşınan sanat merkezlerinin yönetiminde Kültür Sanat Yönetimi Bölümü mezunlarının aktif rol oynayacaklarını vurguladı.


Prof. Dr. Graf, kültür sanat alanındaki değişimleri yakından takip ederek buna uygun müfredat hazırlanmasının önemine de değindi. Graf, sanat eserlerinin ve iletişim stratejilerinin değişimine vurgu yaparak kendilerinin de ders konularını her yıl güncellediğini ifade etti. Son yıllarda yeni bir sanat ve kültür yöneticiliği anlayışının doğduğunu belirten Graf, lisans ve yüksek lisans programlarına ‘dijital sanat’ ve ‘sürdürülebilirlik’ konularının da ders içeriklerine eklendiğini kaydetti.

En Son Köşe Yazıları

ÖĞRENME ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞİYOR 10.8.2022 - Müge Yalım Alpan - Damla Gül Sapmaz

YABANCI DİL ÖĞRENİMİ ‘METAVERSE’ DÜNYASINA TAŞINDI! 10.8.2022 - Seda Yekeler

TIP FAKÜLTESİ SEÇECEK ADAYLAR NASIL KARAR VERMELİ? 4.8.2022 - Prof. Dr. Soner Şahin

DERİ MÜHENDİSLİĞİNDE KARŞILIKSIZ BURS İMKÂNI 4.8.2022 - Burak Uyguner

GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ALACAK ADAYLARA ÖNEMLİ TAVSİYELER 4.8.2022 - Prof. Marcus Graf - Prof. Dr. Metin Balay

PAYLAŞ