Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

Hastanesiz Tıp Eğitimi Olmaz!

Prof. Dr. İbrahim Tuncay

Bezmialem Vakıf Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Tuncay,   Habertürk’te Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken programında, tıp fakültesini tercih etmeye hazırlanan adaylara önerilerde bulundu. 

Eğitimin üç ayağı olduğunu belirten Prof. Tuncay bunları, “öğrenen, öğreten ve malzeme” olarak sıraladı. Öğrenci başına düşen öğretim üyesi sayısının yüksek olması gerektiğini vurgulayan İbrahim Tuncay, tıp eğitiminde altyapıyı oluşturan hastanelerin önemine değindi: “Öğrencinin hastaya dokunması lazım. Acilde 24 saatini geçirecek. O stresli ortamda hastayı değerlendirecek, teşhisi koyacak, tedaviyi belirleyecek.”   

Prof. Tuncay bu noktada öğrencinin hasta deneyiminden önce simülasyon eğitiminden geçtiğinin de altını çizdi: “Biz her şeyi hasta üzerinde öğrendik ama artık devir değişti. Artık insan kıymetli. Gerçek hastayla karşılaşmadan önce maketler var, anatomi laboratuvarında öğretiliyor sonra kadavradan geçiliyor. Ardından simülasyon laboratuvarları var. Burada kanamadan tansiyona basamak basamak öğrenip sonra hastaya geçiyorlar. Bizim üniversitelerimiz gerçekte başarılı üniversiteler. Araştırma  anlamında tartışılabilir ama Avrupa ve Amerika’daki üniversiteler dahil olmak üzere sıraladığınızda kaliteli eğitim veriyoruz. Avrupa’daki üniversiteler Türkiye’den doktor alıyorlar. Ancak bizim kendi hekimlerimize ihtiyacımız var şu an. Tıp fakülteleri ve öğrenci sayısı artmış olmasına rağmen hala ihtiyaç var.”

Peki tercih yapacak öğrenciler seçecekleri üniversitenin TUS başarısını baz almalılar mı? Prof. İbrahim Tuncay’a göre TUS başarısını üniversiteden çok öğrenci başarısı belirliyor. Tuncay, tıp eğitimini tercih edenlerin kendilerini iletişim konusunda da geliştirmeleri gerektiğine dikkat çekerek, “hekim kelimesi hikmetten gelir, orada bir adam olmak olayı vardır, adam olmanın temeli de iletişimdir, iletişim düzelirse doktorlara yönelik şiddet de azalır.” dedi. 

En Son Köşe Yazıları

Üniversiteli Olana Yatay Geçiş Yolları Açık 9.9.2019 - Eğitim Uzmanı Burak Kılanç

İyi Bir Mimar Ve Mühendis İşsiz Kalmaz 9.9.2019 - Prof. Dr. Özay Gürtuğ

İş Garantili Üniversite Olur mu? 4.9.2019 - İbrahim Taşel

Yapay Zeka İş Hayatına Nasıl Yön Verecek? 4.9.2019 - Prof. Dr. Gonca Telli

"Tıp"ta Neden İngilizce? 4.9.2019 - Prof. Dr. Adnan Yüksel

PAYLAŞ