Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

İlkokullu Üniversiteliler!

Prof. Dr. Ümit Davaslıgil

Bana sınıf arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim!

Üstün zekalı çocukların, standart müfredat ve klasik eğitim sistemi içerisinde sınırlandırılmaları durumunda, potansiyellerini gerçekleştirmede zorlandıkları yıllardır altı çizilen bir gerçek.

Peki ya tam tersi olursa ne olur?

Yani normal zeka düzeyindeki çocuklar, üstün zekalı yaşıtlarıyla birlikte aynı sınıfta ve benzer eğitim programına tabi tutulursa, sonuç kimin lehine döner?

Yanıtı Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ümit Davaslıgil’de:

“Sonuç her iki grubun da lehine olur.”

Üstün yetenekli çocuklarla ilgili yaptığı çalışmalarla uluslararası alanda saygın bir üne sahip Prof. Dr. Ümit Davaslıgil, 2002’de“Üstün Zekâlı Öğrencileri Normal Yaşıtlarından Tamamen Ayırmadan Eğitim İhtiyaçlarını Karşılayacak Bir Modelin Geliştirilmesi”başlığıyla başlattığı eğitim projelerini farklı çalışmalarla sürdürüyor. HalenMaltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Başkanlığı görevini sürdüren Davaslıgil,normal ve üstün yetenekli öğrencilerin bir arada eğitim gördükleriMaltepe Çocuk Üniversitesi’nin de koordinatörü.

Üstün zekalı çocuklar için uygulanan özel (farklılaştırılmış) programların normal zekaya sahip çocuklara da -öğrenme hız ve ilgi alanları dikkate alınarak- uygulanabileceğini savunanDavaslıgil,“Bir arada öğretime tâbi tutulduklarında, her iki gruptaki çocukların yarar sağladıklarını gördük. Hatta normal zeka sınırları içinde olan çocukların yaratıcılık puanlarının üstün zeka sınırlarına çok yaklaştığını da tespit ettik”diyor. Davaslıgil şöyle devam ediyor:

“Düşünme becerileri, yaratıcılık, duygusal ve sosyal gelişim programlarını ve Milli Eğitimimizin temel eğitim programını da içeren farklılaştırılmış bir programı tüm gruba onları ayırmadan uyguladık. Düşünme becerileri, matematik, fen ve yabancı dil gibi öğrenme hızının öne çıktığı derslerde, öğrencilerin düzey ve öğrenme hızlarına göre gruplar oluşturduk. Sonra her iki grup öğrencinin Matematik, Düşünme Becerileri, Yaratıcılık puanlarını karşılaştırdık. Gördük ki hem üstün hem de normal zeka düzeyindeki çocukların yaratıcılık, düşünme becerileri ve matematik puanlarında anlamlı farklar var. Yaratıcılık dersinde normal zeka düzeyindeki çocukların üstün zeka sınırlarına yaklaştığını görüyoruz. Bu tür uygulamanın her iki grup lehine de sonuçları var"

Davasligil, bu gerçekten yola çıkarak kurulan ve 12 Şubat Cumartesi günü 5. dönem mezunlarını verenMaltepe Üniversitesi Çocuk Üniversitesi’ne müracaat eden tüm istekli öğrencileri ayırım yapmadan kabul etiklerini, burada da öğrenme hızının öne çıktığı düşünme becerileri, robotik, kodlama gibi derslerde öğrencilerin kendi düzey ve hızlarına göre ilerlemeleri için her öğrenciye özel ayarlamaların yapıldığını ve bu önlemlerin alınması durumunda her iki grupta da önemli gelişmeler sağlandığını vurguluyor.Davasligil,“Zeka gelişen bir şeydir. Gelişmesi için doğru eğitim çok önemlidir. Doğru zamanda, doğru uyarıcıları verdiğiniz zaman potansiyelin tam olarak gerçekleşmesi mümkün olmaktadır.”diyor.

Sınıfta ilkokul çocukları, kürsüde profesör var

Maltepe Çocuk Üniversitesi, yılda iki kez 14 haftalık dönemler halinde 1. sınıf ile 7. sınıf arasındaki tüm ilk öğretim öğrencilerine kapılarını açıyor.Maltepe Çocuk Üniversitesi’nde eğitim 7 profesör ve 3 doçent düzeyindeki bilim insanının aralarında olduğu 26 akademisyen tarafından veriliyor.Tüm dersler üniversite ortamında yapılıyor, çocuklar program saatleri içinde kampüste zaman geçiriyor ve eğitim dönemi sonundaki mezuniyet töreninde öğrencilere katılım belgesi veriliyor.

Prof. Dr. Davaslıgil, Maltepe Çocuk Üniversitesi’nin“örgün eğitimde verilen derslerle tatmin olmayan, kendi ilgi alanlarında farklı konuları da incelemek veya örgün eğitimde almış olduğu dersler üzerinde ileri düzeyde çalışmalar yapmak isteyen ya da henüz ilgi duymadığı çeşitli dersleri tanıyarak ilgi alanlarını belirlemek isteyen tüm öğrenciler için açılmış bir program”olduğunu belirtiyor.Çocuk Üniversitesi eğitim programında Robert Sternberg’in “Başarılı Zeka Kuramı” temel alınıyor. Bu kuramda çocukların analitik ve pratik zekaları ile yaratıcılıklarını aynı anda geliştirmek amaçlanıyor. Temel dersler dışında, iletişimden felsefeye, girişimcilikten, sanattan, yaratıcı yazarlıktan, günümüzde çok revaçta olan kodlama, robotik ve STEM’e kadar pek çok farklı branşta bilimsel temelli seçmeli dersler mevcut.

“Yeni nesil çaba göstermekte zorlanıyor”

Prof. Dr. Davaslıgil, yeni neslin daha araştırmacı ve daha özgüvenli olduğunu ancak ‘çaba gösterme’ konusunda zorlandıklarını da söylüyor ve şöyle devam ediyor:

Yeni nesil internet çağında her şeye kolay ulaşıyorlar. Hele yüksek zeka düzeyine sahip olup da öğrenimlerini normal sınıflarda sürdüren öğrencilerin çabalarında düşme olasılığı daha da fazla… Bir takım şeyleri bildikleri ve bilmediklerini de hızlı öğrendikleri için fazla çaba göstermeden başarıyı elde edebiliyorlar. Bu da çalışma alışkanlığını kazanmama ve başarılarında düşmeye neden olabiliyor. Bunun için kendilerini biraz zorlayarak çaba göstermelerini sağlayacak alıştırmalara da yer veriyoruz.”

Maltepe Çocuk Üniversitesi’nde yeni dönem 9 Şubat 2019’da başlayacak ve 14 hafta sürecek.

En Son Köşe Yazıları

Bir sempozyumun ardından... 11.2.2019 - Dr. Görkem İldaş

İlkokullu Üniversiteliler! 18.1.2019 - Prof. Dr. Ümit Davaslıgil

Üniversite Adayları için Kritik Süreç Başladı 3.8.2018 - Dr. Görkem İldaş

Hastanesiz Tıp Eğitimi Olmaz! 31.7.2018 - Prof. Dr. İbrahim Tuncay

Mutluluğun Sırrı Fark Oluşturmak 31.7.2018 - Prof. Dr. Adnan Yüksel

PAYLAŞ