Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

İsveç'te Master Eğitimi

Ezgi İzgören

İskandinavya'nın soğuk ama bir o kadar kozmopolit, yeşil ve refah ülkelerinden biri İsveç. Havası soğuk olsa da insanı sıcaklığı konusunda Türk insanını aratmıyor desek yalan olmaz. Peki İsveç'te öğrencilik hayatı nasıl olur? Yaşam nasıldır? Ezgi İzgören cevapladı.

Öncelikle İsveç’te yüksek lisans eğitim almaya nasıl karar verdin? Neden İsveç’i tercih ettin?

Yüksek lisans eğitimi ile ilgili çok fazla aradığım özellik olduğu için ben hiçbir zaman şu ülkede okumak istiyorum gibi bir şey diyemedim. Toplumsal Cinsiyet üzerine yüksek lisans yapmak istiyordum. Bu programların çoğu felsefe ağırlıklı. Benim lisans eğitimim ise Uluslararası İlişkiler ve Sosyoloji üstüneydi. Disiplinler arası toplumsal cinsiyet yüksek lisans eğitimi sunan, tezi lisansını tamamladığın departmanda yazmana olanak veren ve üniversiteler sıralamasında ilk 100’de yer alması nedeniyle İsveç’teki Lund Üniversitesi’nde okumaya karar verdim.

Üniversiteye başvuru ve kabul süreci nasıl gelişti?

Okul, konaklama, şehir ile ilgili detaylı bilgileri başvuru ve kabul süreçlerini katıldığım bir yurtdışı eğitim fuarında öğrenmiştim. İsveç’teki bütün yüksek lisans programlarına universityadmissions.se linkinden başvuru yapılıyor. Başvuru formunu doldurup yüksek lisans eğitimi almak istediğiniz programları en çok istediğinizden en az istediğinize doğru sıralıyorsunuz. Hatırladığım kadarıyla gerekli olan başvuru belgeleri: başvuru formunun çıktısı, motivasyon mektubu, CV, referans mektupları, lisans not dökümü; mezunsanız diplomanızın fotokopisi, değilseniz eğer okuldan mezun olacağınız tarihi belirten bir yazı, IELTS, TOEFL gibi İngilizce bildiğinizi kanıtlayan belgeler, eğer lisans eğitimini İngilizce aldıysanız buna gerek yoktur.

İsveç’te öğrencilik hayatı nasıl? Artılarını ve eksilerini sırala desek ne dersin?

Benim kaldığım Lund küçük bir Orta Çağ ve üniversite şehri. Şehirdeki etkinliklerin çoğu üniversite tarafından hazırlanıyordu. İsveçliler çok iyi İngilizce bildikleri için İsveççeyi bilmemem hiçbir zaman bir sorun oluşturmadı. Okul ve okul dışı aktiviteleri rahatlıkla takip edebilmek uyum sürecinde zorluk yaşamamanızı sağlıyor. İsveççe öğrenmek isteyenlere hükümet bedava dersler de düzenliyor ama şu anda mülteci sorunu nedeniyle çoğu şehirde düzenlenen kurslarda yer bulmak çok zor. İsveç’e uyum açısından beni en çok zorlayan kış dönemindeki iklimiydi. Lund İsveç’in güneyinde yer aldığı için diğer şehirlere göre nispeten daha sıcaktı. Soğuktan bir şekilde korunabiliyorsunuz ama en zorlandığım kısım kış döneminde ışıksız kalmak oldu. Akdeniz ülkesinde yaşadığımız için uzun süre ışıksız kalmak psikolojik olarak insanı yıpratabiliyor, D vitamini takviyesi almanız gerekiyor. Şehir çok küçük. Turist olarak gelseniz yarım günde müze gezileri dâhil her yeri görebilirsiniz. O yüzden öğrenciler trenle 20 dakika Mamö, 45 dakika Kopenhag’a sık sık gidiyor. Ulaşım bakımından otobüs ve tren alternatifleri var ve en güzel tarafı her zaman dakikler ve hiçbir zaman kalabalık olmuyor.

İsveç’te yaşam Türkiye’deki çoğu şehirlere göre oldukça pahalı ama yaşam kalitesi de bir o kadar yüksek. Öğrenciler için uygun fiyatlı yemek ve alışveriş yerleri mevcut. İsveç’te en büyük sorunlardan biri konaklama. İkinci hatta üçüncü el kiralık apartman daireleri, yurt odaları görebilirsiniz. Lund Üniversitesi’nin AB ülkeleri dışındaki ülkelerin öğrencilerine yurt garanti etmesi bana çok büyük bir avantaj sağlamıştı. Tezi saymazsak aldığım hiçbir yüksek lisans dersinde zorlanmadım. Sosyal Bilimler’de yüksek lisans eğitimi alan her öğrenci gibi haftalık okumaların fazlalığından şikâyetçiydim sadece. Benim aldığım derslerin hiçbirinde devam zorunluluğu, ara sınav, quiz ya da final sınavı yoktu. Okumaların yüzde yetmişini kapsayacak şekilde yazdığımız araştırma yazılarına bakılarak not veriliyordu.


İsveç’teki eğitim sisteminin Türkiye’deki sistem ile ayrılan ve benzer noktaları neler?

İsveç ve Türkiye’deki üniversite eğitimi sistemleri birbirinden çok farklı, benzer noktalarını bulmak neredeyse imkânsız. Türkiye’deki gibi sürekli devam zorunluluğu, ara sınav, quiz, final sınavı ya da ödevlerle sizi kimse çalışmaya zorlamıyor. Bu sisteme alışınca sizi kontrol etmeyen bir mekanizma olmadan çalışmak, kendi kendinizi disiplin edemiyorsanız çok zor. Diğer yandan ise, öğrenmenin özgür bir eylem olduğunun farkına varıp istediğin konuyu öğrenip çalışmana yön verebiliyorsun. Özellikle Sosyal Bilimler’de bu kadar rahat bir eğitim sisteminin olması özgürlükçü düşünceyle açıklansa da işin görünmeyen kötü tarafları da var. Devlet, fakültelere aynı bütçeyi ayırmadığı için Sosyal Bilimler’de okuyan öğrencilerin toplam ders saatleri ve Mühendislik Fakültelerinde okuyan öğrencilerin toplam ders saatlerine göre gülünç derecede azdır.

İsveç’teki notlama sistemi ayrı bir sorun oluşturan konu. Her departmanın, hatta her dersin ayrı bir notlama sistemi var. Bunun sonucunda okuldan mezun olduğunuzda genel ortalamanın hesaplanması imkânsız ve öğrenciler arasında bir sıralama da yapılmıyor. Eğer yüksek lisans sonrası, İskandinavya ülkelerindeki üniversiteler dışında doktora eğitimi almak istiyorsanız not sistemini anlatırken epey bir zorluk yaşayabilirsiniz.

İsveç eğitim sisteminde öğrenciler eğitim programlarının hazırlanmasında Öğrenci Birliği’nin desteğiyle aktif olarak rol alıyorlar. Öğrenci temsilcisinin görevi her ay düzenlenen departman ve Öğrenci Birliği’ndeki toplantılara katılıp okul içinde alınan kararlar, ders programlarının düzenlenmesi, ders materyallerinin seçimi gibi birçok konuda öğrencileri temsil etmek.

Yüksek lisansta bir günün nasıl geçiyordu?

Yüksek lisans derslerimde her hafta Toplumsal Cinsiyet ile ilgili farklı bir konu ya da kavram işlendiğinden o konuyla ilgili okuldaki uzman bir hoca ders veriyordu. Her hafta farklı bir hoca olduğundan, her hafta farklı bir ders programına sahiptim. Bu açıdan düzenli bir rutin oluşturmak zordu hafta içleri. Hafta sonları eğer derslerim yoğun değilse sık sık güneş ışığı bol olan sıcak Avrupa ülkelerine kaçıyordum :)

Toplumsal Cinsiyet alanında yüksek lisans yaptın. Alan hakkında kısaca bilgi verebilir misin? Sen bu bölümde okumaya nasıl karar verdin?

Toplumsal Cinsiyet alanında tek bir ideolojik duruş olmadığı için bu alanı yüzeysel olarak anlatmak pek kolay olmuyor. Kısaca şunu söyleyebilirim; Toplumsal Cinsiyet bölümü size her türlü konuda cinsiyetçi güç dengelerini fark edip kültürel, sosyal ve tarihsel olarak belirlenen cinsiyet rollerini sorgulamanızı sağlar.

Lisans eğitimimi Uluslararası İlişkiler ve Sosyoloji üstüne tamamladım. Devletlerin, toplumların, uluslararası kuruluşların aralarındaki güç ilişkilerini irdelerken kadınların karar mekanizmalarında yeteri kadar yer almayışı ve marjinalleşmesi hep dikkatimi çekmişti. Böylelikle yüksek lisansımı toplumsal cinsiyet çalışmaları üstüne yapmaya karar verdim.


Yüksek lisans sonrası ne yapmayı planlıyorsun? İsveç’te kalmayı düşünür müsün?

Ben hep doktora yapmayı planlamıştım ama yıpratıcı geçen yüksek lisans tez dönemi beni bu fikri tekrar düşünmeye yönlendirdi. Şu anda biraz hızımı yavaşlattım akademiyle ilgili sadece bazen konferanslara katılıp tezim ve yazdığım makaleler hakkında sunum yapıyorum.

İsveç’te kalmayı hiç düşünmedim ama böyle bir seçeneğim her zaman var. İsveç Hükümeti eğitimini orda tamamlayanlara iş bulmaları için 6 aylık vize veriyor.

İsveç’te eğitim almayı düşünenlere neler önerirsin?

Tipik bir Akdeniz insanı olduğum için İsveç ve diğer İskandinavya ülkelerinde yaşamdan zevk aldığımı söyleyemem ama sosyal demokrasi kavramını deneyimlemek benim için önemliydi. Eğitim açısından şunu söyleyebilirim: Eğer Fen ve Mühendislik Bilimlerinde okuyorsanız, yüksek lisans sonrası İsveç’te çalışmayı planlıyorsanız ve tabii soğuğu seviyorsanız, hiç düşünmeden gidin. Hem iş olanakları çok fazla hem de devletin fakültelere ayırdığı ödenek iyi. Sosyal ve Siyasi Bilimler için karar vermeden önce diğer alternatiflerinizi de değerlendirmenizi öneririm.

Ezgi İzgören ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Özel Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olduktan sonra Koç Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler bölümü ve sosyoloji yandalı tamamladı. 2011’de A.B.D’ de Drexel üniversitesi’nde yurtdışında eğitim programına katıldı. 2013’te mezun olup İsveç’te Lund Üniversitesi’nde Social Studies of Gender (Political Science Major) bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında çeşitli projelerde araştırma asistanı olarak çalıştı.

En Son Köşe Yazıları

Eğitimde Özelleşme 26.6.2018 - Ümit Kalko

Doğru Lise Nasıl Seçilir? 22.6.2018 - Mehmet Alkan & Serra Kordel

YKS’ye geri sayım... 22.6.2018 - Erdem Çıplak

Üniversite adayları yol ayrımında.. 13.6.2018 - Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu

İngilizce konuşamıyoruz; Çünkü... 13.6.2018 - Abdülkadir Özbek

PAYLAŞ