Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

İtalya'da Öğrencilik Hayatı

Begüm Şener

Neden İtalya? İtalya’da yüksek lisans eğitimine ve sonrasında kalmaya nasıl kar verdin?

İtalya’da karar kılmamın sebebi ülkenin barındırdığı sanat ve estetik. Akdeniz kültürünün getirdiği benzerlikler de gittiğimde mutlu olacağımın sinyallerini vermişti. Bir başka sebep de tabii ki, yemek. Her şeyin en lezzetlisini bulmak mümkün. Gittiğim üniversitenin de adının duyulmuş olması kararımda etkili oldu.

Üniversiteye başvuru ve kabul süreci nasıl gelişti? 

Okumuş olduğum master programı CEMS, uluslararasi işletme konulu iki diplomalı bir master programı. Önce başvurduğum ülkede (Türkiye) daha sonra da kendi seçtiğim ülkede okuma fırsatınız oluyor. Başvuruda istenen belgeler de GMAT ya da GRE sınav sonucu, TOEFL, ders notu dökümü, referans mektupları ve yazılı olarak cevapladığınız sorular. Daha sonra gerçekleşen bir mülakat sonucunda da kabulüm geldi.

İtalya’da öğrencilik hayatı nasıl? Artılarını ve eksilerini sırala desek neler söylersin? 

Milano iklim olarak İstanbul’dan çok da farklı değil. Biraz daha karasal diyebilirim Alplerden dolayı. İtalya’da kötü yemek bulmak mümkün değil. Moda şehri olduğu için de güzel yemekler yiyip güzel insanlar gördükçe insan kendini mutlu hissediyor. Ne yazık ki pahalı bir şehir diğer ülkelerle karşılaştırınca. Bocconi, Ekonomi alanında adını duyurmuş olduğu için ekonomi dersleri biraz zorlayıcı. Benim fikrimce İtalyanlar ve Türkler benzer espri anlayışına sahip ve arkadaş edinmek çok kolay.

İtalya’daki eğitim sisteminin Türkiye’deki sistem ile ayrılan ve benzer noktaları neler?

Türkiye’de okuduğum okul ile İtalya’daki okulum aslında çok benzerler. Öğrencinin yanında ve destekleyiciler. Ama İtalya’da sınav dönemleri üçe ayrılıyor. Öğrenci kendi planını yapıp 3 sınav döneminden birinde sınava girmeyi seçebiliyor.

İtalya’daki hayata uyum sürecinde seni en çok ne zorladı?

Uyum surecinde en çok kalacak yer ayarlaması, oturma izni çıkması gibi devlet ile ilgili konular zorladı. Ben İstanbullu olduğum için Milano çok küçük gelmişti ilk gittiğimde. Fakat küçük bir şehir olmasının getirdiği avantajlar adapte olmama çok yardımcı oldu; neredeyse her yere yürüyerek ulaşmak mümkün, yeşil alanların fazlalığı sayesinde rahatlamak için gidebileceğiniz yer sayısı çok fazla, insanlar sıcak olduğu için arkadaş edinmek kolay.


İtalya’da bir günün nasıl geçiyordu? 

Yüksek lisans zamanında hafta içi bir iki günümü bos bırakabildim. Ders yüküm ƒazla değildi. Hafta içi bile olsa aperitivo zamanı yemek için arkadaşlarımla buluşup grup projelerimi kafelerde ya da parklarda yapabiliyordum. Gün içerisindeki dersler de çok uzun olmadığı için ekstra bir yoğunluk olmadı. Araştırma Görevlisi olduğum zamanlarda ise normal bir çalışan gibi sabahtan aksama kadar ofiste bulunuyordum. Fakat eğitim dünyasının içerisinde olduğum ve de sürekli genç insanlarla vakit geçirdiğim için kendimi daha enerjik hissediyordum. Neredeyse her hafta sonu da bir sergi, konser ya da öğrenci etkinliği mevcut.

Yüksek lisans sonrası ne yapmayı planlıyorsun? İtalya’da kalmayı düşünür müsün?

İtalya’da kalmayı aslında çok isterim. Şu an doktora programım için Türkiye’ye dönüş yaptım, fakat ileride Avrupa’da bir üniversitede çalışmak istiyorum. Kültür ve yemekler göz önünde bulundurulduğunda İtalya benim için ideal bir ülke.

İtalya’da eğitim almayı düşünenlere tavsiyen ne olur?

Kesinlikle Bocconi Üniversitesi’ne başvurmalarını öneririm. Pazarlama, Ekonomi, Medya gibi alanlarda programlar mevcut. Milano’nun Avrupa’daki diğer ülkelere ulaşımı kolay, gezmeyi seven arkadaşlar için ideal bir lokasyonda. Gitmeyi düşünen arkadaşlarım için hayattan zevk almayı öğrenecekleri bir tecrübe olacağından eminim.

Sorularımızı yanıtladığın için teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.


Koç Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği ile Medya ve Görsel Sanatlar çift anadal programı ile mezun oldu. Lisede bir yıl ABD, Colorado’da, üniversitede de bir dönem ABD, Pensilvanya’da eğitim gördü. Yüksek lisansını Uluslararasi İşletme üzerine Koç ve Bocconi Üniversiteleri'nde yaptiktan sonra Bocconi Üniversitesi’nde Tüketici Davranışları üzerine Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Özel şirketlerde staj yaptıktan sonra Harvard Business School İstanbul Research Center’da çalıştı. Şuan Koç Üniversitesi’nde doktora öğrencisi. 
En Son Köşe Yazıları

Eğitimde Özelleşme 26.6.2018 - Ümit Kalko

Doğru Lise Nasıl Seçilir? 22.6.2018 - Mehmet Alkan & Serra Kordel

YKS’ye geri sayım... 22.6.2018 - Erdem Çıplak

Üniversite adayları yol ayrımında.. 13.6.2018 - Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu

İngilizce konuşamıyoruz; Çünkü... 13.6.2018 - Abdülkadir Özbek

PAYLAŞ