Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

Kutunun dışında düşünmek

Tansu Eris

Hayatta tek bir doğru olmadığı gibi eğitimde de bir doğru gidiş yolu yok. Erken yaşta çıkılan yolda kendimizi tanıdıkça, isteklerimizi fark ettikçe yolumuzu, varış noktasını değiştirmek pekala mümkün. Değişim ve karar alma süreci kimi zaman sancılı olsa da geleceğimizi şekillendirmek için şimdiden farkındalık edinip harekete geçmek hiç geçmemekten kuşkusuz çok daha karlı, hele de gidilen yolun mutluluk getirmeyeceği düşünülürse... Tansu, bu geçiş sürecinin belki de en uç örneklerinden: ABD'de Ekonomi lisansından sonra çocukluk hayali olan doktorluk için Türkiye'ye döndü, tekrar üniversite sınavlarına girdi, Diş Hekimliği'ni kazandı ancak Tıp Fakültesi hayalinden vazgeçmeyip fakülteler arası geçiş için başvuruda bulundu, başvurusu kabul oldu ve şimdi çiçeği burnunda bir doktor adayı! Tansu ile kutunun dışında düşünmeyi konuştuk.

Önce Ekonomi, sonra Diş Hekimliği şimdi de Tıp Fakültesi… Bölüm değiştirmek konusunda bir rekora imza atmış olabilirsin. Bu geçiş süreçleri nasıl gelişti, kısaca özetleyebilir misin? 

Soruyu okuyunca çok güldüm. Çünkü bu soruyu herkesten duyuyorum son zamanlarda. Herkesin kafasını karıştırıyorum sanırım. Türkiye’de okunacak alan lisenin ikinci senesinde seçilir, sonra da o yol nereye götürüyorsa oraya gidilir gibi bir düşünce hakim. Fikir değiştirmek ya da kutunun dışında düşünmek neredeyse tabu gibi.

Şimdi bana gelince, bir şeyi açıklığa kavuşturayım. Ben 5 yaşımdan beri —bu yaş, annemin MS’ten dolayı ilk kez hastaneye yatırıldığı yaş oluyor— sadece doktor değil “nöroloji profesörü” olmak istedim. Bunun sebebi de annemin tedavi sürecinde aktif rol oynayan Edirne Tıp Fakültesi’nde o zamanlar Nöroloji anabilim dalı başkanı olan doktor hanımın benim sempatimi fazlasıyla kazanmasıydı. Eğer bu yazıyı okuyorsa kendisine sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. O zamandan beri hep Tıp'a ilgi duydum. Amerika’da Bennington College’a pre-med (Amerika’da Tıp okumak isteyen öğrenciler ilk önce 4 yıl boyunca Tıp'a hazırlık olarak temel bilimler dersleri alıp pre-med okumak durumunda) okumak için tam burslu kabul aldım.

Maalesef o zamanlardaki yurt dışı üniversite danışmanım bana pre-med’i tam burslu okusam bile Amerika’da Tıp için burs olanaklarının özellikle yabancı öğrenciler için ne kadar kısıtlı olduğundan bahsetmedi. Üniversitenin ikinci senesinde bu gerçeği kendi kendime keşfedip hayal kırıklığına uğrayınca önce Türkiye’ye dönüp tekrar sınava hazırlanmak istedim. Sonra da Amerika’da tam burslu okumanın çok büyük bir fırsat olduğunu söyleyen ailemin sesine kulak verip Amerika’da kalmaya, Bennington’un daha güçlü olduğu bir alan olan Ekonomi'ye, güncel ekonomik konulara olan ilgimden dolayı geçmeye karar verdim.

Bennington’dan mezun olduğumda Tıp okumanın hala içimde bir ukde olarak kaldığını, doktor olma isteğimin hala sönmediğini fark ettim. Hayat, içimizde ukdeler taşıyarak yaşamak için çok kısa ve tıp okumak için de oldukça uzun deyip Türkiye’ye döndüm ve sınava hazırlanmaya başladım.

Lisenin üzerinden 6 sene geçtikten sonra Tıp kazanabilmek için sınava çok yoğun bir şekilde hazırlanmam gerekti. YGS’de sıralamam bayağı iyiydi fakat LYS’de biraz düşürdüm ve istediğim Tıp Fakültelerine giremedim. Yaptığım araştırmalarla Marmara Üniversitesi’nin devlet üniversiteleri içerisinde kurum içi yatay geçiş, yandal ve çift anadal konularında en esnek üniversitelerden biri olduğunu gördüm. Bu nedenle bir sene boyunca notlarımı yüksek tutup Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne geçme fikriyle Marmara Diş Hekimliğini seçtim.

Marmara diş hekimliğinin eğitimi özellikle pratikte oldukça zordu. YGS ve LYS’ye 6 yıl sonra hazırlanmaktan bile daha zor olduğunu söyleyebilirim. Yıl sonu not ortalamam belli olunca kurum içi yatay geçiş için başvurdum ve 18 Temmuz 2016’da mutlu haberi aldım. Tıp Fakültesinde kurum içi yatay geçiş için açılan bir kişilik koltuğu ben kapmıştım. 3 gün boyunca gerçek mi hayal mi anlayamadım.

Burada bir de not düşeyim. Kardeşim Murat da bir üniversitede bir yıl okudu. Okulundan ve bölümünden memnun kalmayınca sonraki sene tekrar sınava hazırlandı ve Marmara Elektrik Elektronik Mühendisliğini kazandı. Sanırım Marmara’da bizi çeken bir şeyler var.


Üniversite sınavlarına yeniden hazırlanmaya karar verdiğinde herhangi bir endişe yaşadın mı? 

Açıkçası kendime güveniyordum. Aklıma bir işi koyduğum zaman, o işi gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazır bir kişiliğim olduğunun farkındaydım. Bir şeyi gerçekten istiyorsam “hayır”ı cevap olarak kabul etmiyorum. Bu özelliğimi de hem bana hem de kardeşime, yeterince çalıştığımız sürece istediğimiz her şeyi ama her şeyi yapabileceğimizi küçüklüğümüzden beri aşılayan annemize ve babamıza borçluyum. Bazen şakalaşırken NASA’da astronot olmak istiyorum diyorum ve bunu bile yapabileceğimi düşündüklerini, gökyüzünün limit olduğunu söylüyorlar. Çevremde sınava gireceğimi çok yakın bir iki arkadaşım hariç kimseyle paylaşmadım. Türkiye’de önceden çizilmiş yolların dışına çıkınca insanlar şaşırıyor demiştim. Bu şaşkınlığa çoğu zaman eşlik eden negatif enerji beni kötü etkiliyor. Bu yüzden endişelerimden bir tanesi insanların sınava girdiğimi öğrenip güvenimi kıracak şeyler söylemesiydi.

Derslerden de en büyük kaygım geometriydi. Geometriyi oldum olası sevmedim. Lisede de en kötü dersimdi. Geometri testi önüme konulduğunda panik bulutu sarıyor beni. Kardeşim Geometri ustası. Benle sabırla o kadar soru çözmesine, kendi taktiklerini göstermesine rağmen yine de hem denemelerde hem de LYS’de Geometri'den oldukça kötü sonuçlar aldım. Sonunda en azından elimden geleni yaptım dedim. Bunun dışında deneme sınavlarında özellikle en başlarda zaman sıkıntısı yaşıyordum. Zaman problemini çözmenin tek yolu daha çok deneme çözmek. Sadece eğitim için değil hayat için genel olarak önerim bıkmadan usanmadan en zayıf noktanız neyse onun üzerine gidin; hatta özellikle onun üzerine gidin.

Bölüm tercih edecek ve şuan üniversite öğrencisi olup okuduğu bölümden memnun olmayan adaylara ne önerirsin?

Okuduğu bölümden memnun olmayan adaylara “Şimdi üniversiteye baştan başlasam ve istediğim herhangi bir bölüme girebilecek olsam hangi bölüme girmek isterdim?” sorusu üzerine düşünmelerini tavsiye ederim. Sizi sıfırdan başlamaya itecek kadar tutkuyla bağlı olduğunuz bir bölüm var mı? Bu soru üzerine mümkünse kafanızdaki farklı alanlarda ilgili çalışmalar yaparak düşünün. Sınava girdiğim sene sonuçlar açıklandığında doktor olmak istediğimden bir kez daha emin olmak için İstanbul’da bir üniversite hastanesinde 7 saat süren bir beyin ameliyatını gözlemlemiştim. Kısacası bulunduğunuz yerden memnun değilseniz ilham perinizin size gelmesini beklemeyin, siz onu kovalayın, sizi neyin heyecanlandırdığını keşfedin, sonra da vazifeye atılmak için kolları sıvayın.

Sınavlara hazırlanan arkadaşlarla, çok değer verdiğim bir arkadaşımın beni motive etmek için her zaman hatırlattığı, Theodore Roosevelt’in bir sözünü paylaşarak sonlandırayım yazıyı: “Ne eleştirinin kıymeti vardır, ne güçlü adamların dahi tökezlediğine ve bir takım şeyleri yapanların bu işleri daha da iyi yapabileceğine dikkat çekenin. İtibar edilmesi gereken kişi, yüzü toz, ter ve kana bulanan, kahramanca mücadele eden, hatalar ve noksanlar barındırmayan hiç bir çaba olamayacağı gerçeği doğrultusunda yanılan ve başarısızlığa, sonra tekrar başarısızlığa uğrayan ; bir işi yapmaya gayret gösteren; esas coşkunun, tam anlamıyla kendini adamanın ne demek olduğundan haberdar olan ve en iyi ihtimalde çabalarının sonunda zafer getireceğinin ve en kötü ihtimalde başarısız olsa dahi en azından o cesareti gösterip yenileceğinin bilincinde olarak er meydanına çıkabilen kişidir. Netice itibarıyla onun yeri korkak ve cansız, yengi ve yenilgiden bihaber ruhların arasında asla olmayacaktır.”

Sorularımızı yanıtladığın için çok teşekkür ederiz! Dileriz azmin birçok kişiye örnek olur. 


En Son Köşe Yazıları

Üniversite Adayları için Kritik Süreç Başladı 3.8.2018 - Dr. Görkem İldaş

Hastanesiz Tıp Eğitimi Olmaz! 31.7.2018 - Prof. Dr. İbrahim Tuncay

Mutluluğun Sırrı Fark Oluşturmak 31.7.2018 - Prof. Dr. Adnan Yüksel

Sınav Sonuç Değil Başlangıçtır 23.7.2018 - Nevra Öztorun Coşkun & Serkan Savaş

Üniversite Kapısında Tercih Zamanı 23.7.2018 - Erdem Çıplak

PAYLAŞ