Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

LGS Tamam, Anne Babaların ‘Sınav’ Mesaisi Devam

8. Sınıf öğrencileri için testler ve deneme sınavları ile geçen LGS süreci tamamlandı. Bir yıl boyunca sınava hazırlanan öğrenciler, iki oturumda çoktan seçmeli 90 soruya yanıt verdi. Sınavın tamamlanmasının ardından adaylar derin bir nefes aldı ancak ailelerin sınav mesaisi bitmedi. Zira puanların açıklanmasının ardından bu kez de temmuz ayı başında tercih dönemi başlayacak. 

LGS TAMAM, ANNE BABALARIN ‘SINAV’ MESAİSİ DEVAM

Peki uzun ve yorucu geçen sınav sürecinin sonunda çocuklarının iyi bir lisenin yolunu tutmasını isteyen aileler sınav sonrasında ne yapmalı? Ya LGS kötü geçtiyse? Habertürk’te yayınlanan Dr Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu eğitim ve gençlik programı Yolun Başındayken’ de uzmanlar uyardı: Sınav sonrası tutumunuz, çocuğunuzda travmatik etkilere yol açabilir.

SUÇLULUK DUYGUSU TRAVMATİK ETKİ YARATABİLİR

Dr. Görkem İldaş’ın sorularını yanıtlayan Marmara Eğitim Kurumları psikolojik danışmanı Serra Kordel, LGS’ nin bilgiyi ölçen bir sınav olduğunun altını çizdi, sınavı başarılı geçmeyen öğrencilerin suçluluk duygusu yaşamaması gerektiğine dikkat çekti. ‘ Veli ile öğrenci şunu iyi ayırmalı bu sınav sadece bilgiyi ölçüyor, bilgiyi sınıyor. Öğrencinin kişiliğine olumlu veya olumsuz bir atıfta bulunmuyor. Aileler sınav sonrası kullandığı dile dikkat etmeli, aksi taktirde bu durum travmatik etkiler bırakabilir’ dedi.

LGS’NİN ARDINDAN EBEVEYNLERİN TUTUMLARI NASIL OLMALI?

Anne, baba ve çocuk üçgenini koruyarak sürecin değerlendirilmesini öneren Kordel, başarısızlıkta " neden " sorusuna odaklanılması gerektiğini söyledi.
" Ben sana demiştim " demek yerine, ‘ sen nasıl değerlendiriyorsun bu süreci? Neyi yapmasaydın ya da neyi daha fazla yapsaydın daha iyi olurdu, biz nerede hata yapmış olabiliriz?’ diye sorulması gerektiğini söyledi.

YARGILAMAYIN, KIYASLAMAYIN

Ailelerin yaptığı en büyük hatalardan birinin de kıyaslama olduğunu belirten Kordel, çocuğun yalnızca kendisiyle kıyaslanması gerektiğinin altını çizdi, anne babalara ‘hatalı mesaj’ uyarısı yaptı. ‘ Kıyaslama yaparak bazen ebeveynler çocuklara şöyle bir mesaj veriyorlar. Sen de beni kıyaslayabilirsin. Halbuki kıyaslama sadece öğrencinin daha önceki davranışı ve şu an var olan durumla yapılabilir’ diye konuştu. Kordel ‘in ailelere bir de tavsiyesi vardı: sınav başarısı yerine çocuğun güçlü yanlarına odaklanın!

LGS TAMAM, ANNE BABALARIN ‘SINAV’ MESAİSİ DEVAM

Yolun Başındayken’ de Liselere Giriş Sınavının ardından merak edilen yol haritasını ise Mektebim Okulları İş geliştirme ve Proje Koordinatörü Serdar Şeker ve rehberlik uzmanı Ebru Tanrıkulu anlattı. Sınavda alınacak puana göre öğrencilerin kaybettiğini veya kazanamadığını söylemenin doğru olmadığının altını çizen Şeker, LGS sürecinin liseye hazırlık süreci olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. ‘ Aslında iyi bir lise hazırlığı gerçekleştirdiler ve bu da akademik anlamda öğretim süreçlerine hazırlık noktasında onlara iyi bir süreç yaşattı. Artık hazır oldukları lise süreciyle üniversite sınavında elde edebilecekleri başarıyı düşünmeliler’ diye konuştu.

LGS BİTTİ. PEKİ YA ŞİMDİ?

Mektebim Okulları Rehberlik Uzmanı Ebru Tanrıkulu ise 24 Haziran’ da açıklanması beklenen puanların ardından yerleştirme takvimi konusunda merak edilen sorulara yanıt verdi. Tanrıkulu, Temmuz ayında başlayacak tercih sürecine dikkat çekti, ’ bu süreçte öğrencilerimizin akademik başarısı, devamsızlık süreci kadar her şey çok önemli. Aldıkları puan üstünlüğüne dayalı olarak yerleştirilecekleri için, öncelikle yapacağımız işlem, bunu yüzdelik dilimleriyle değerlendirmek olacak. Doğru kararlar vermek çok önemli, soğukkanlı olmak gerekiyor’ diye konuştu.


En Son Köşe Yazıları

Üniversiteli Olana Yatay Geçiş Yolları Açık 9.9.2019 - Eğitim Uzmanı Burak Kılanç

İyi Bir Mimar Ve Mühendis İşsiz Kalmaz 9.9.2019 - Prof. Dr. Özay Gürtuğ

İş Garantili Üniversite Olur mu? 4.9.2019 - İbrahim Taşel

Yapay Zeka İş Hayatına Nasıl Yön Verecek? 4.9.2019 - Prof. Dr. Gonca Telli

"Tıp"ta Neden İngilizce? 4.9.2019 - Prof. Dr. Adnan Yüksel

PAYLAŞ