Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

LGS'de Başarı Reçetesi

Dr. Görkem İldaş

8. sınıf öğrencileri için ders çalışarak ve test çözerek geçen zorlu bir maratonun bitiş çizgisine doğru yaklaşıyoruz. 1 Haziran’da yapılacak LGS’de öğrenciler sınavda, aileleri ise dışarıda ter dökecek. Başarı için bilgi ön şart ama tek başına yeterli değil. Öğrencilerin sınav kaygısıyla nasıl başa çıkacağını da bilmesi gerekiyor. Bu noktada ailelere de büyük görev düşüyor. Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu eğitim ve gençlik programı Yolun Başındayken’de uzmanlar uyardı: Seçtiğiniz kelimelerden kullandığınız beden diline kadar dikkat edin!

LGS ÖNCESİ AİLELER NE YAP(MA)MALI?

1 Haziran’da yapılacak LGS öncesi iyi bir lisenin yolunu tutmak isteyen öğrencilerin heyecan düzeyi yüksek. Ama anne babalar dikkat! Farkında olmadan çocuğunuzun kaygı düzeyini artırabilirsiniz. Marmara Eğitim Kurumlarından Uzman Klinik Psikolog Özer Öztürk, sınav kaygısına neden olmamaları için anne va babalara uyarılarda bulundu.

SADECE SÖYLEM YETMEZ, BEDEN DİLİNE DE DİKKAT

‘Söylemlerin altında bir takım gizli mesajlar var. Çocukların korteksleri o gizli mesajları işleyebiliyor, alabiliyor. Onun için ailelerin sadece söylemleri değil, aynı zamanda tutum ve davranışları da çok önemli’ diye konuşan Öztürk, söylemlerle beden dili arasında uyum olması gerektiğinin altını çizdi.

‘Elinden gelenin en iyisini yap, gerisi çok da önemli değil’ benzeri söylemleri beden diliniz onaylamıyorsa mesaj çocuğa şöyle gider: Sınavı kazanamazsan canına okurum! Bu mesaj çocukta kaygıyı artıracaktır.’

İDDİALI CÜMLELERDEN KAÇININ

Öztürk’e göre ''Çok zekisin başaracağına eminiz’ gibi cümleler çocuk üzerinde baskı oluşturabiliyor. Bu da çocuğun kaygı ve korku düzeyini yükseltebiliyor. ‘Çok zekisin’in altında yatan, ‘her şeyi başarabilmeliyim’ mesajıdır diyen Öztürk, ‘bunun üstesinden gelebilirsin' gibi daha ılımlı ve amaca hizmet eden söylemler geliştirilmesini istedi.

ÇOCUĞUNUZU BAŞKASIYLA KIYASLAMAYIN

Öztürk’e göre anne ve babaların yanlış davranışlarından birisi de çocuğunu başkasıyla kıyaslamak. ‘Bazı aileler kendi çocuklarının seviyeleriyle değil de başka çocukların aldığı puanlarla ilgileniyor’ diyen Öztürk, ‘kendi çocuğunuzu kendi sınırları içerisinde, kendi ilgi ve yetenekleri seviyeleri bakımından değerlendirin’ önerisinde bulundu. İşte Uzman Klinik Psikolog Özer Öztürk’ten LGS’de sınav kaygısına neden olmamak için yapılması gerekenler…

‘Yapabilirsin’ mesajı verin

Beklentilerinizde gerçekçi olun

Kendi beklentinizi çocuğa yüklemeyin

Mükemmeliyetçilikten uzak durun

Sevgide koşul sunmayın

LGS ADAYLARINA SINAV TAKTİKLERİ

Kolay sorudan başla, zora doğru turla

Uzun paragraf sorularından korkma

Soruyla inatlaşma

Unutma bu sınav amaç değil araç

En Son Köşe Yazıları

Üniversiteli Olana Yatay Geçiş Yolları Açık 9.9.2019 - Eğitim Uzmanı Burak Kılanç

İyi Bir Mimar Ve Mühendis İşsiz Kalmaz 9.9.2019 - Prof. Dr. Özay Gürtuğ

İş Garantili Üniversite Olur mu? 4.9.2019 - İbrahim Taşel

Yapay Zeka İş Hayatına Nasıl Yön Verecek? 4.9.2019 - Prof. Dr. Gonca Telli

"Tıp"ta Neden İngilizce? 4.9.2019 - Prof. Dr. Adnan Yüksel

PAYLAŞ