Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

Mühendislik'ten Hukuk'a...

Barlas Oskay

'Makine Mühendisliği'nden Hukuk'a da geçilir mi? Yok artık!' dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak üniversiteyi kazandıktan sonra bölüm değiştirme çoğu üniversite tarafından öğrencilere tanınan ve öğrencilerin sıklıkla yararlandığı bir olanak artık. Erken yaşlarda bölüm ve meslek seçimi yapılması istenen ve sonra seçtiği bölümden pişman olanlar için bölümler arası geçişler kuşkusuz hayat kurtarıcı. Peki bölüm değiştirme kararı nasıl alınıyor ve süreç nasıl ilerliyor? Tüm bu soruların cevabı röportajımızda.

Geçişler daha çok aynı fakülteden ve birbirine yakın bölümler arasında oluyor. Ancak sen Makine Mühendisliği bölümünden Hukuk bölümüne geçiş yaptın. Bu geçiş kararını ne zaman ve nasıl verdin? 

Bu karar aslında benim lise yıllarımdan beri aklımda olan bir düşünceydi ancak lisede sayı azlığından dolayı Eşit Ağırlık sınıfı açılamadığından ben de Sayısal alanını seçmek zorunda kaldım. Dolayısıyla Sayısal mezunu oldum ve Hukuk Fakültesi'ni bu nedenden ötürü tercih edemedim. Ancak sosyal olaylara duyarlı olmam, hayata olan sosyal ve siyasi bakış açım, benim ileriki meslek yaşantımda bir hukukçu olarak hem kendime hem de ülkeye daha iyi fayda sağlayabileceğim düşüncesini üniversite 1. sınıfın yarı döneminde pekiştirmem üzerine bölüm değiştirme kararını aldım.

Mühendislik'ten Hukuk'a geçiş tahminimden zor oldu. Bölüm değiştirme süreci final sınavlarına denk geldiği için günde 24 saat bana yetmiyordu. Sabahları dekanlık, rektörlük ve okulun diğer idari birimleri arasında dilekçeleri sun, cevaplarını takip et, cevaplarına aksiyon al gibi müthiş bir hareketlilik yaşıyor, akşam da final sınavlarına giriyor, sınavlardan çıktıktan sonra da gece ertesi gün sunacağım dilekçelerin yazımını tamamlıyordum. Keza yine hocalarla görüşmeler sonucu mailleşme ve cevapları ve ertesi gün girilmesi gereken sınavlar… Yaklaşık 1 aylık bir sürede günde bazen 3 bazen 4 saatlik uykuyla geçti.

Üniversiteye yeni başlayan tüm öğrencilere ‘ben neden bu bölümde değilim, ben bu bölümü bitirip bu alanda çalışmak istiyorum’ demeleri durumunda yol yakınken geçiş hakkını kullanmalarını tavsiye ediyorum. Evet zorlu bir süreç, ancak 4-5 yıllık eğitim sonucunda elinizdeki diplomanın sizi istediğiniz ve sevdiğiniz alanın kapısını açacağını bilmek tüm bu zorluklara değer.

Makine Mühendisliği bölümünü seçmeye nasıl karar vermiştin?

Aslında biraz zorunluluk. Ülkemizde ne yazık ki “at yarışı” gibi bir sınav maratonuna sokulup bu sınav sonucunda da aldığımız puana göre geleceğimizi önemli ölçüde etkileyecek bir karar vermemiz bekleniyor. Üniversite sınav sonucunda benim aldığım puan da ne iyi ne de kötü diyebileceğim bir puandı. Babamın iş çevresindeki kişiler ve büyüklerimle konuştuğumda aldığım puan ve gidebileceğim bölümler bakımından en uygun tercihin Makine Mühendisliği olduğu kanaatine vardım.

Bölüm değiştirme kararını verdiğinde Makine Mühendisliği bölümünü seçerken şunları yanlış düşünmüşüm, hesap edememişim dediğin neler vardı?

Yanlış düşündüğüm veya hesap edemediğim şeyler olduğunu düşünmüyorum. Henüz 18 yaşında, üniversite sınavı gibi zorlu bir maratonu bitirdiğin anda senden geleceğini tamamen etkileyecek bir karar verilmesinin beklenmesini anlamsız buluyorum. Bu anlamsızlığın sorumluluğunun bizler üstüne yüklenmesi de bir o kadar anlamsız. Ben de aslında birçok genç arkadaşımızın yaptığı gibi, tavsiye ve de okul kalitesi, bölümün popülerliği gibi etkenlerle tercihimi yaptım. Hangi bölüm olursa olsun insan o bölümün kendine uygun olup olmadığını ancak o bölümün içine girince anlayabiliyor. Örnek olarak, Mühendislik Fakültesine girmek isteyen ama hangi mühendislik olursa olsun diyen, Tıp Fakültesine girip “ben ne yaptım diyen,” Hukuk’a girip “ben niye hukuk seçtim ki” diyen birçok arkadaşımız var maalesef. Dolayısıyla bölüm değiştirme kararı aldığımda, aslında Makine Mühendisliği bölümünü seçerken şurada hata yapmışım yerine sadece gerçekten hukukçu olmak istediğim düşüncesi etken oldu. Zira, ülkemizde hiç ilgi alanı olmayan bölümleri bitirip o meslek alanında çok başarılı olan birçok kişi var. Çünkü, artık ülkemizde üniversite bitirmek çok kolay ve kişinin bitirdiği bölümdeki meslek hayatındaki başarısı da teorik bilgisinden ziyade çalışma arzusu ve iş disiplinine bağlı.

Bu kararı verdiğinde çevrenden nasıl tepkiler aldın? 

Ailem destekledi. Arkadaşlarım açısından da, aslında Hukuk’a başladığım ilk derslerde insanların soğuk bakışları yoktu dersem yalan söylemiş olurum. Ancak, zamanla kişisel ilişkiler kurup olayların ve de sürecin nasıl yürüdüğünü kendileriyle paylaştığımda beni kırk yıllık bir hukukçu gibi görüp sahiplendiler ve şu anda dahi en yakın arkadaşlarım onların arasından. Hepsine bu vesile ile de çok teşekkür etmek istiyorum.

Şuan mezun, hukuk pratiği yapan bir avukat olarak bölüm değiştirme kararını nasıl değerlendiriyorsun? 

Aslında tabii, mesleğimiz çok zor bir meslek. Çünkü öyle bir meslek ki- sosyallik gerekiyor, siyasetten ister istemez uzak kalamıyorsun, ülke gündeminin her daim içinde olmak zorundasın ve süreli işler bakımından zamanla yarışıyorsun. Ama ben yapı olarak durağanlığı pek sevmem, hareket olsun isterim. Dolayısıyla bu yoğun tempo ve mücadele ortamı beni mutlu ediyor. Ayrıca ayrım yapmaksızın insanlara yardımcı olabilmek de çok güzel. Bu sebeple iyi ki hukuka geçmişim diyorum. Duruşma sonrasında insanlardan güzel tepkiler almak, farklı şehirlere duruşmalara gitmek, oraları gezmek, oraların insanlarını tanımak inanılmaz mutluluk verici bir durum. Makine Mühendisliğine iyi ki şans vermemişim diyorum, geriye döndüğümde bir şansım daha olsa yine ya hukukçu ya da doktor olmak isterdim. Onun da yine insanlara yardımcı olmaktan kaynaklanan ve de biraz babadan kalma bir durum olduğunu söyleyebilirim.

Bölüm seçerken öğrenciler sonradan pişman olmamak için nelere dikkat etmeli? Şunlara mutlaka dikkat etsinler dediğin neler var?

Benim bu noktada tavsiyem kendilerini her türlü kararda destekleyecek ve meslek hayatına girmiş, üniversite yıllarının ve meslek hayatının zorluklarını bilen ama bunu da karamsar bir şekilde genç arkadaşlarımıza yansıtmayacak bir kişiden düşünce desteği almaları. Bir de ne yapmak istedikleri, ne olmak istedikleri gibi sorulardan ziyade öncelikle kendi karakterlerini tanımaya çaba harcamalı arkadaşlarımız ve karakterine uygun bölümü seçmeliler, aksi halde mutsuzluk kaçınılmaz oluyor.

Sorularımızı yanıtladığın için teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

En Son Köşe Yazıları

Eğitimde Özelleşme 26.6.2018 - Ümit Kalko

Doğru Lise Nasıl Seçilir? 22.6.2018 - Mehmet Alkan & Serra Kordel

YKS’ye geri sayım... 22.6.2018 - Erdem Çıplak

Üniversite adayları yol ayrımında.. 13.6.2018 - Prof. Dr. Rümeyza Kazancıoğlu

İngilizce konuşamıyoruz; Çünkü... 13.6.2018 - Abdülkadir Özbek

PAYLAŞ