Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

Mutluluğun Sırrı Fark Oluşturmak

Prof. Dr. Adnan Yüksel

Üniversite yolunda artık tercih aşamasında olan adaylara “mutluluk” uyarısı Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel’den geldi. Yüksel, sağlık alanına yönelen adaylara, “Çok doktor, çok hemşire var ama mutlu olduklarını düşünmüyorum.” diye seslendi.

Meslek seçme sürecindeki üniversite adaylarının en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri de sağlık.  Daha çok iş garantisi nedeniyle gözlerin çevrildiği sağlık alanında en gözde bölümler, tıp, diş hekimliği ve hemşirelik. Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, adayların tüm geleceğini yönlendirecek meslek seçimi noktasında mutluluğun altını çizdi. Habertürk tv’de yayınlanan “Yolun Başındayken” programında Dr. Görkem İldaş’ın sorularını yanıtlayan Yüksel, “Çok doktor, çok hemşire var ama mutlu olduklarını düşünmüyorum. Mutluluğun sırrı fark oluşturmak. Hangi meslekte olursa olsun mutlaka vizyonu olsun.” ifadesini kullandı. Teknolojideki hızlı gelişime dikkat çeken Yüksel mesleklerin değiştiğine ve bu değişimin süreceğine dikkat çekti. Türkiye’de 46-47 sağlık bölümünün olduğunu vurgulayan Yüksel, “Eskiden fizyoterapi vardı sonra ergoterapi çıktı. Daha sonra başkaları çıkacak. Arkadaşlarıma önerim, çift anadal, yandal yapsınlar. Herkesin seçtiği bir branş değil de daha az kişinin seçtiği bölümlere yönelsinler. Lütfen bir bölüme iş garantili diye değil, ben orada fark yaratabilirim diye gitsinler.” diye konuştu. Gerontoloji, odyoloji, beslenme ve diyetetik gibi yeni bölümlerden de bahsedilen programda, Prof. Dr. Yüksel, “Diploma alayım, yoklamayla geçeyim.” diyenlerin sağlık alanını seçmemesi gerektiğini söyledi:

“Bu işe gönül vermiş kişiler seçsinler. Sağlığı seçenlerin insanı sevmesi, mesleğini sevmesi gerekiyor. Sağlık eğitimi diğerlerinden farklı. Biraz ezber gerekiyor. Tabi ki akıl yürütme, çözüm üretme çok önemli. Matematiğiniz iyiyse iyi bir sağlıkçı olabilirsiniz. ama sağlıkta çok tekrar ve ezber de gerekir. Öğrenmek için mutlaka tekrar lazım. Bol su içecekler, spor yapıp iyi beslenecekler. Sonra tekrar edecekler. Herkesin kendine ait öğrenme stilleri var. Özel değerlendirme testleriyle bunu tespit ediyor sonra nasıl daha iyi öğreneceklerini öğretiyoruz.”

En Son Köşe Yazıları

Üniversiteli Olana Yatay Geçiş Yolları Açık 9.9.2019 - Eğitim Uzmanı Burak Kılanç

İyi Bir Mimar Ve Mühendis İşsiz Kalmaz 9.9.2019 - Prof. Dr. Özay Gürtuğ

İş Garantili Üniversite Olur mu? 4.9.2019 - İbrahim Taşel

Yapay Zeka İş Hayatına Nasıl Yön Verecek? 4.9.2019 - Prof. Dr. Gonca Telli

"Tıp"ta Neden İngilizce? 4.9.2019 - Prof. Dr. Adnan Yüksel

PAYLAŞ