Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

Üniversite Adayları için Kritik Süreç Başladı

Dr. Görkem İldaş

Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken YKS'de tercih süreci boyunca her gün 11:15’te Habertürk ekranlarında...

Yaklaşık iki buçuk milyon aday ve ailesinin heyecanla beklediği süreç başladı. YKS puanları açıklandı. Tabii ki umduğunu bulamayanlar için yolun sonu değil ama iyi bir puan almak da yetmiyor. Zira iyi puanların mutlu sona dönüşmesi için doğru tercihle birleşmesi gerekiyor. Yolun Başındayken her gün adaylara seslenip rotayı çizmelerine yardımcı olacak. Kafalarda pek çok soru var. Üniversite hayatını nasıl yaşamalı? Yeni dünya düzeni gençlerden ne bekliyor, iş verenler ve iş dünyasının beklentisi ne? Üniversite seçerken, meslek seçerken arkadaşlar nelere dikkat edecekler? Soruların yanıtı yukarıdaki tabloda:

Önceden diyorduk ki ‘Çok okuyan mı bilir, gezen mi?” Şimdi gençlerden gezerken okumaları bekleniyor. Evet ilk koşul; ''Sınır tanıma dünyayı tanı'' Yani diyelim ki siz bu dönem Türkiye'de okumaya başladınız; önümüzdeki dönem Erasmus programıyla gidin Polonya' ya ikinci dönemi orada okuyun ya da bir proje ile Çin'e gidin, sonra dönün tekrar bir öğrenci hareketliliği programı ile Amsterdam'a... '' diyor yeni dünya düzeni.

İş dünyasına yakın olmanız bekleniyor. Önceden ''Okulu bitireyim de iş başvurusu yaparım'' denirdi. O dönem bitti. Artık deniyor ki ki ''Öğrenciyken çalışacaksın, bundan kasıt staj değil; her fırsatta çalış, fikrini ürüne dönüştürmeye çalış. Üniversitenle yetinme, kendini geliştir, kuluçka merkezlerini keşfet. O merkezlerde ''bir fikrim var diyenler fikrini ürüne dönüştürürken ya da bir sosyal girişimcilik projesiyle çok farklı kitlelere ulaştırırken nasıl süreçlerden geçiyor?” deneyimle. Türkiye'de gönüllü faaliyetlerde bulunan gençlerin oranı çok az; gençlerden daha fazla gönüllü faaliyetlerde bulunmaları bekleniyor. Kendini motive etmesini bilen, farklılıklara saygı duyan, başkalarının duygularını anlama çalışan, herkesle olumlu iletişim kuran gençler yarınların umudu. Peki üniversiteler yarınlara nasıl hazırlıyor gençleri? Dr. Görkem İldaş'ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken tercih dönemi boyunca bu soruya yanıt arıyor.

En Son Köşe Yazıları

Bir sempozyumun ardından... 11.2.2019 - Dr. Görkem İldaş

İlkokullu Üniversiteliler! 18.1.2019 - Prof. Dr. Ümit Davaslıgil

Üniversite Adayları için Kritik Süreç Başladı 3.8.2018 - Dr. Görkem İldaş

Hastanesiz Tıp Eğitimi Olmaz! 31.7.2018 - Prof. Dr. İbrahim Tuncay

Mutluluğun Sırrı Fark Oluşturmak 31.7.2018 - Prof. Dr. Adnan Yüksel

PAYLAŞ