Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

Üniversiteli Olana Yatay Geçiş Yolları Açık

Eğitim Uzmanı Burak Kılanç

ÖNCE ÜNİVERSİTELİ OL, SONRA YATAY GEÇİŞ İLE HAYAL ETTİĞİN BÖLÜME YERLEŞ!

"Kimse ek yerleştirmede yatay geçişi aklına getirmiyor. Merkezi puana göre yatay geçiş çok büyük bir fırsat. Üniversiteli olduktan sonra bu fırsatı göz ardı etmeyin!" 

Uyarı, eğitim uzmanı Burak Kılanç'tan... Kılanç, ek yerleştirme sürecinde istediği bölümde boş kontenjan bulamayan üniversite adaylarına dikkat çeken bir uyarıda bulundu. “Önce üniversiteli ol, sonra yatay geçiş ile hayal ettiğin bölüme yerleş!”

ÜNİVERSİTELİ OLANA YATAY GEÇİŞ YOLLARI AÇIK

Üniversite yolunda ikinci şans kapıyı çaldı. YKS sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşemeyen adaylar için ek yerleştirme süreci başladı. Hayallerine kavuşmak isteyen üniversite adaylarını yeniden tercih heyecanı sardı. 5 Eylül’de başlayan başvurular 11 Eylül’e kadar devam edecek. Kesin kayıtlar ise Eylül ayının son haftası yapılacak. Üniversite adaylarının hayallerini süsleyen pek çok bölümde boş kontenjan var. Peki üniversiteli olma şansını kimler, nasıl yakalayabilir? İstediği bölümde kontenjan bulamayan adaylar ne yapmalı? Eğitim uzmanı Burak Kılanç, akıllara takılan sorulara Habertürk'te yayınlanan ve Dr. Görkem İldaş'ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken programında yanıt verdi.

“EK YERLEŞTİRME BÜYÜK BİR FIRSAT”

“Ek yerleştirme kılavuzu büyük fırsatlar içeriyor” diyen Kılanç, başvuru için, merkezi yerleştirmede herhangi bir programa yerleşmemiş olmak gerektiğinin altını çizdi. “Adaylar genellikle ilk yerleştirme bittikten sonra hayal kırıklığına uğrayıp hemen bir sonraki senenin planlarını yapmaya başlıyorlar. Oysa ki bir durun, bakın. Önünüzde ne frsatlar var, iyi inceleyin” diye konuştu. 

“ÖNCE YERLEŞ, HEDEFİNE YATAY GEÇİŞ İLE ULAŞ”

İldaş’ın sorularını yanıtlayan Kılanç, “Merkezi puana göre yatay geçiş çok büyük bir fırsat. Örneğin ilk yerleştirmede aday baktı, puanı çok çok iyi değildi. Tercih kullanmadı ya da tercih kullandı ama yerleşemedi. İstediği bölümde de ek kontenjan yok. O zaman puanının yettiği başka bir yere yerleşsin, hedeflediği yere yatay geçiş ile ulaşsın. Bu büyük bir fırsat” diye konuştu. 

“EK YERLEŞTİRME TEKNİK AÇIDAN DAHA KOLAY”

Ek yerleştirmenin teknik açıdan biraz daha kolay olduğunu söyleyen Kılanç, kuralların daha net olduğunun altını çizdi. “Bir bölüm eğer ilk yerleştirmede dolmadıysa taban puanı oluşmamışsa, bu durumda o bölüm için ilgili barajı geçen herkes tercih yapma hakkına sahip” dedi. Kılanç’ın, kılavuzda taban puanı oluşan bölümlerle ilgili de önemli bir uyarısı vardı: ” Bir bölüm ilk yerleştirmede dolduysa yani taban puan oluştuysa, oraya kazananlardan bir kısmı gidip kesin kayıt yapmadığı için kontenjanlar açığa düştüyse, bu durumda sadece o taban puanın üzerindeki puana sahip adaylar orayı tercih edebilir.”

LİSANS TERCİHLERİNDE BARAJA DİKKAT!

Üniversite adaylarına kılavuzda yer alan tablo-3 ve tablo-4’ü iyi incelemeleri çağrısında bulunan Kılanç, lisans tercihleri için, ilk yerleştirmedeki kuralların geçerli olduğunun altını çizdi; tıp, hukuk, mühendislik gibi fakültelerde geçerli olan baraj şartını hatırlattı. “Vakıf üniversitelerinin hukuk fakültelerinde 425 kontenjan boş gözüküyor, bunlardan sekiz tanesi tam burslu. Ön lisans programlarında 746 tam burslu boş kontenjan var. Bir başka ifade ile ek yerleştirmede vakıf üniversitelerinde tam burslu olarak da büyük fırsatlar var.” diye konuşan Kılanç, adaylara “büyük fırsatlar içeren kılavuzu iyi inceleyin” çağrısında bulundu. 

En Son Köşe Yazıları

Yeni bir UNESCO Kürsüsü daha açıldı! 31.10.2019 - Prof. Dr. Hülya Şimga

Ne olacak ‘Türkçe’nin bu hali? 31.10.2019 - Prof. Ramazan Korkmaz

Üniversiteli Olana Yatay Geçiş Yolları Açık 9.9.2019 - Eğitim Uzmanı Burak Kılanç

İyi Bir Mimar Ve Mühendis İşsiz Kalmaz 9.9.2019 - Prof. Dr. Özay Gürtuğ

İş Garantili Üniversite Olur mu? 4.9.2019 - İbrahim Taşel

PAYLAŞ