Giriş Yap
Üye Ol
Üyelik

Bir adım daha kaldı !

Üyeliğinizi aktif hale getirmek için
e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linkine tıklamanız gerekmektedir.

Şifremi Unuttum
* Mail adresinize yeni şifre gönderilecektir.
Şifremi Unuttum

E-Posta adresinize yeni şifreniz gönderildi.

Bize Yazın

E-maillerinizi info@vanillamedia.com.tr adresine gönderebilirsiniz.

Köşe Yazıları

Yeni Nesil Mühendis ve Mimarlar Geliyor!

Hangi meslek, hangi üniversite? Üniversite adayları bugünlerde bu sorulara yanıt arıyor. Meslekleri araştıran gençler en doğru tercihle hayallerindeki üniversiteye adımını atacak. Kiminin hayali mühendislik, mimarlık kiminin tıp, hukuk, öğretmenlik... Adaylar bir yanda hayalleri, diğer yanda gerçekler arasında düşünüp kararını verecek. Günümüzde en çok tercih edilen ve gelecekte de parlak meslekler arasındaki konumunu koruması beklenen mesleklerin başında mühendislik ve mimarlık geliyor. Peki istediğiniz bölüm gerçekten size uygun mu, mimar ve mühendis dediğin nasıl olmalı? Daha da önemlisi mühendislik ve mimarlığın geleceği nasıl olacak? Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Özay Gürtuğ, Habertürk’te Dr. Görkem İldaş’ın hazırlayıp sunduğu Yolun Başındayken’de tüm bu sorulara yanıt verdi.


MÜHENDİS DEDİĞİN...

• • Hayal kurmaz, gerçekleştirir

• • Ezber yapmaz, hesap yapar

• • Sorun yaratmaz, çözüm üretir

• • Sözel düşünmez, analitik düşünür

• • Pes etmez, her yolu dener

• • Zannetmez, bilir

İldaş’ın sorularını yanıtlayan Gürtuğ, mühendisliğin bir uygulama bilimi olduğuna dikkat çekti ve öğrencinin özellikle matematik, fizik ve kimya derslerinde iyi olması gerektiğini söyledi. ‘En üst çerçevede fizik vardır aslında. Fiziğin alt alanıdır mühendislik bilimi. Fizik de matematiğe dayanıyor. Çünkü doğayı biz matematikle anlatıyoruz. O yüzden iyi bir mühendisin çok iyi bir matematik bilgisine sahip olması gerekiyor. Fizik yasalarını kanunlarını çok iyi bilmesi gerekiyor ki tasarımını yapabilsin, yeni aygıtlar geliştirebilsin’ diye ekledi.


MÜHENDİSLİK GELECEKTE ÇOK FARKLI YERLERE EVRİLECEK

Günümüzde hızla gelişen teknolojiye dikkat çeken Gürtuğ’a göre mühendislik eğitimi gelecekte çok farklı yerlere evrilecek.‘20. yüzyılın başlarında bilimde çok büyük aşamalar oldu ve biz elektronu keşfettik, elektronun hareketini kontrol ettik ardından da elektronik mühendisliği gelişti. Daha sonra aynı iletken malzemeler kullanılarak bugün kullandığımız cep telefonları, bilgisayarlar ve internet ortamı gelişti. Bunlar hep birinci kuantum devriminin ürünleri’ diye konuşan Gürtuğ’a göre teknolojide yeni bir dönemin başlaması kaçınılmaz.


İKİNCİ KUANTUM DÖNEMİ BAŞLIYOR

‘Artık yeni bir teknoloji ile tanışacağız. Belki 20-25 yıl sonra belki de daha erken başlayacak dönem aslında kuantum teknolojileri devrimidir. Artık her şey çok daha farklı olacak’ diye konuşan Gürtuğ’a göre mühendislik de gerek eğitim gerekse uygulama anlamında değişikliğe uğrayacak. ’Müfredatlara yeni dersler girecek çünkü klasik yöntemlerle siz kuantum teknolojilerini izah edemezsiniz. Derslerinizi revize etmeniz gerekiyor. Bu anlamda biz Maltepe üniversitesi olarak bir adım önde bulunuyoruz’ dedi. Üniversitelerdeki teknoloji yatırımının önemine dikkat çeken Gürtuğ’a göre geleceğin mühendislik ve mimarlık teknolojisine ayak uydurabilmek için, öğrencileri bu teknolojinin gerektirdiği temel bilim verileriyle donatıp mezun etmek önemli. Bunun için öğretim programlarının değişmesi ve dönüşmesi şart.


YENİ NESİL MÜHENDİSLİK VE MİMARLIK

‘Artık yeni nesil mühendisler ve mimarlar geliyor’ diyen Gürtuğ’a göre mimarlık eğitiminde de dönüşüm ve uygulama önemli. Mimarlık Fakültesini tercih edecek adayların da okul seçerken en çok bunu sorgulaması gerektiğinin altını çizen Gürtuğ, ‘Bizim mimarlık terminolojisinde hangar adı verilen bir yapı atölyemiz var. Bir çok üniversitede olmayan bir şey. Burada öğrencilerimiz gerek stüdyolarda gerek normal derslerde yapı malzemelerini teorik olarak görüyor ya da paftalarda çiziyor. Bir kirişin, bir sütunun ne olduğunu, bir duvarın nasıl yapıldığını, o duvar yapılırken ısının nasıl etkilendiğini veya etkileneceğini, gün ışığının nasıl kullanılacağını hep orada deneyimliyor’ diye konuştu.

En Son Köşe Yazıları

Üniversiteli Olana Yatay Geçiş Yolları Açık 9.9.2019 - Eğitim Uzmanı Burak Kılanç

İyi Bir Mimar Ve Mühendis İşsiz Kalmaz 9.9.2019 - Prof. Dr. Özay Gürtuğ

İş Garantili Üniversite Olur mu? 4.9.2019 - İbrahim Taşel

Yapay Zeka İş Hayatına Nasıl Yön Verecek? 4.9.2019 - Prof. Dr. Gonca Telli

"Tıp"ta Neden İngilizce? 4.9.2019 - Prof. Dr. Adnan Yüksel

PAYLAŞ